سندیکا آسانسور خراسان رضوی

 • نوشته شده در تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۵
  تعداد نظر :(#)

  نائب رییس سندیکای آسانسور-80 درصد ساختمانها دارای آسانسور غیراستاندارد هستند


  مشهد - ایرنا -نائب رییس سندیکای آسانسور و پله برقی خراسان رضوی گفت: 80 درصد ساختمانهای مسکونی مشهد دارای آسانسورهای غیراستانداردی هستند که قطعاتشان تولیدات چین و فاقد کیفیت لازم است.

 • محمدرضا زیبایی روز چهارشنبه در نشستی با دبیران اقتصادی رسانه های خراسان رضوی در مشهد عامل 70 درصد حوادث مربوط به آسانسورها را ناشی از دخالت افراد غیرمجاز در طراحی، مونتاژکاری و سرویس و نگهداری آسانسور دانست.

  نایب رییس سندیکای آسانسور و پله برقی ایران ادامه داد: این سندیکا زیرمجموعه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران است که 15 سال سابقه فعالیت با هزار و 100 عضو در سطح کشور دارد.

  وی بیان کرد: این در حالی است که اتحادیه ویژه آسانسور و پله برقی در ایران وجود ندارد و رسته آسانسور و پله برقی زیر نظر اتحادیه هایی با نام دیگر تحت نظارت قرار دارند. به عنوان مثال این رسته در تهران زیر پوشش اتحادیه الکترومکانیک و در مشهد زیر پوشش اتحادیه الکترونیک است که بخشی از اتاق اصناف به شمار می روند.

  او گفت: این سندیکا با همکاری وزارت صنایع و معادن سابق و سازمان ملی استاندارد نسبت به تدوین استاندارد آسانسور و پله برقی و همچنین تدوین دستورالعمل صدور مجوز تحت عنوان پروانه واحد طراحی و مونتاژ آسانسور برای شرکتهای مرتبط اقدام کرد.

  نایب رییس سندیکای آسانسور و پله برقی ایران گفت: این پروانه توسط سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها صادر می شود لذا ثبت یک شرکت برای فردی که بتواند در زمینه تولید آسانسور استاندارد فعالیت کند شرط ایمنی بودن تولید آن نیست بلکه باید این شرکت دارای پروانه معتبر باشد تا اگر مرتکب تخلف شد و شرایط احراز پروانه را از دست داد اعتبار پروانه اش از بین برود.

  زیبایی افزود: اطلاعات شرکتهای آسانسور که دارای پروانه مجاز هستند در سایت سازمان صنعت و در سایت سندیکای خراسان رضوی ثبت شده است.

  وی اضافه کرد: الزاما فردی که دارای پروانه واحد طراحی و مونتاژ آسانسور می باشد حتما عضو این سندیکا نیست زیرا سندیکا از بین 120 شرکت آسانسوری که در خراسان رضوی پروانه دارند 10 شرکت عضو سندیکا نیستند.

  او گفت: فرد حقیقی یا حقوقی که عضو این سندیکا می شود اساسنامه ای را می پذیرد و سوگندنامه ای را امضا می کند که به واسطه آن باید در جهت حفظ کیفیت کالا، حقوق مصرف کننده و اعتلا کیفیت آسانسور و پله برقی برای حفظ منافع ملی گام بردارد.

  او با اعلام اینکه به زودی اتحادیه کشوری آسانسور راه اندازی می شود گفت: اتحادیه ها بهترین مکان برای رسیدگی به شکایات مصرف کنندگان است و تاکنون شکایات مربوط به صنف آسانسور و پله برقی در کمیته داوری و حل اختلاف سندیکا یا در اتحادیه صنف الکترونیک مشهد رسیدگی می شده است.

  وی افزود: سندیکای آسانسور و پله برقی یک نهاد کاملا تخصصی است که بهترین مکان برای رسیدگی به شکایات مردمی می باشد زیرا اقدامات کارشناسی روی هر شکایات انجام می گیرد و تقاضاهای کارشناسی مربوط به قطعات توسط افراد خبره در اسرع وقت رسیدگی می شود.

  رییس سندیکای آسانسور و پله برقی خراسان رضوی با بیان اینکه پروانه مربوط به واحد طراحی و مونتاژ آسانسور اعتبار سه ساله دارد ادامه داد: 110 شرکت مجاز تولیدکننده آسانسور و پله برقی در این استان فعال هستند و در کنار آنها 200 فرد حقیقی یا حقوقی غیرمجاز نیز در مشهد فعالیت دارند.

  وی سرویس و نگهداری آسانسورها را مهمتر از نصب آسانسور ذکر و بیان کرد: عدم توجه به سرویس و نگهداری آسانسور بسترساز بروز بسیاری از حوادث دلخراش است.

  او گفت: روز به روز بر تعداد ساختمانهای مسکونی دارای آسانسور افزوده می شود لذا طی تعاملی که شهرداری مشهد با اداره کل استاندارد انجام داده هر ساختمانی که بخواهد پایان کار بهره برداری بگیرد، از اداره کل استاندارد نسبت به استاندارد بودن آسانسور استعلام می گیرد.

  زیبایی ادامه داد: شمار حوادث مربوط به آسانسور که از سوی آتش نشانی به این سندیکا ابلاغ می شود مربوط به اتفاقاتی است که جزو حوادث آسانسوری تلقی نمی شود بلکه نشات گرفته از سرویس و نگهداری آسانسور توسط فردی حقیقی است که جایگاه حقوقی ندارد.

  وی گفت: از سال 1385 استاندارد آسانسور در ایران اجباری شد و آسانسور هر ساختمان مسکونی هر سه سال یکبار باید استانداردسازی شود.

  رییس سندیکای آسانسور و پله برقی خراسان رضوی مهمترین عامل بروز حوادث در رسته آسانسورها را مربوط به افزایش قیمت قطعات این دستگاه از سال 1390 و ورود قطعات بی کیفیت چینی به داخل کشور دانست.

  وی ادامه داد: از سوی دیگر نصب غیراصولی آسانسور در ساختمانهای مسکونی عامل بروز حوادث به دلیل عدم تسلط فنی افرادی است که به عنوان نصاب یا سرویس نگهدار آسانسور مشغول فعالیت هستند.

  زیبایی گفت: این سندیکا تلاش کرده با همکاری سازمان فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی دوره های آموزشی برای نصابها و تکنسینهای این رسته برگزار کند.

  وی افزود: هم اینک آزمونهایی در قالب تایید صلاحیت فنی آسانسور و پله برقی با مشارکت دانشگاه جامع علمی کاربردی از سوی این سندیکا برگزار می شود که از طریق آن صلاحیت فنی مدیران طراحی، مهندسی و تکنسینهای فنی شرکتها احراز می شود.

  او بیان کرد: برای استفاده از تکنسینهای فنی فاقد تحصیلات دانشگاهی اما مجرب در این بخش شیوه نامه مربوط به برگزاری کلاسهای آموزشی توسط این سندیکا در دست اصلاح است تا گواهی تایید صلاحیت فنی برای مدیران طراحی و مهندسی و تکنسینهای فاقد تحصیلات دانشگاهی نیز توسط این نهاد صادر شود.

  رییس سندیکای آسانسور و پله برقی خراسان رضوی گفت: استاندارد پله های برقی هنوز اجباری نشده اما شیوه نامه جدید برای صدور گواهی طراحی و مونتاژ مربوط به این سندیکا فقط به آسانسور اختصاص ندارد بلکه پله های متحرک و پله های برقی نیز به این شیوه نامه اضافه شده است.

  او اظهار امیدواری کرد با مشارکت سندیکا و سازمان ملی استاندارد اجباری شدن استاندارد پله برقی امسال ابلاغ شود.

  نایب رییس سندیکای آسانسور و پله برقی ایران گفت: استاندارد پله برقی در ایران ای ام 115 و استاندارد آسانسور ای ام 81 است که استانداردهای اروپایی هستند.

  زیبایی با تاکید بر اهمیت موضوع سرویس و نگهداری آسانسور افزود: اصحاب رسانه در این زمینه نقش مهمی ایفا می کنند و باید اطلاعات لازم را به مردم برسانند.

  وی گفت: دانش مصرف مردم در مورد آسانسور و پله برقی باید توسط رسانه ها ارتقا یابد تا این حساسیت در آنان بوجود آید که نسبت به خرید این دستگاهها از شرکتهای مجاز اقدام کنند.

  مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پارسال هزار و 707 مورد حادثه مربوط به آسانسور و پله برقی در مشهد گزارش شد.

  آتشپاد حسن جعفری افزود: در این حوادث یک مورد مربوط به آسانسور و یک مورد مربوط به پله برقی منجر به فوت شده است.
 • این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
 • دیدگاه کاربران
  نام شما :

  پیام شما :

طراحي و پياده سازي با گروه نرم افزاري مهام /کلیه حقوق پورتال برای سندیکای آسانسور و پله برقی خراسان رضوی محفوظ میباشد